Ciekawe miejsca

Bazylika Sejneńska

Bazylika w Sejnach

Przęsło zachodnie mieści kruchtę, na której ścianach wiszą dwa imponujące krucyfiksy. Tam również powieszono obrazy z postaciami fundatora klasztoru, Jerzego Grodzińskiego oraz fundatorki przebudowy kościoła Róży Strutyńskiej. Jednym z najważniejszych części bazyliki jest jednak kaplica z umieszczoną tam rzeźbą Matki Boskiej Sejneńskiej, która słynie łaskami. Jest to przepiękna rzeźba trójramienna, tworząca przy otwarciu ołtarzyk z Bogiem Ojcem i Chrystusem na krzyżu, gdy zamknięta – przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem.

Czytaj dalej +

Berżniki

Berżniki to niewielka miejscowość położona przy drogowym przejściu granicznym z Litwą. Liczba ludności to zaledwie 320 osób. Najstarsze dane dotyczące miejscowości pochodzą z pierwszej połowy XV wieku. Założone zostało w latach 1547 – 1557 przez królową Bonę, a w 1559 przyznane mu nawet zostały prawa miejskie. Pomimo niewielkiego rozmiary jest tu kilka znaczących zabytków, do których należą: drewniany Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP z 1819 roku; dzwonnica; pomnik ku czci 20 Polaków straconych przez hitlerowców  w 1944 roku; oraz ciekawe kaplice.  

Czytaj dalej +

Buda Ruska

Buda Ruska to wieś nad Czarną Hańczą, przy granicy Wigierskiego Parku Narodowego. Założona została w osiemnastym wieku na miejscu dawnej smolarni i zasiedlona przez staroobrzędowców. Osiedlił się tu artysta Alozy Nawrat, artysta rzeźbiarz, a także fotografik Piotr Malczewski, który dostosował chlew do potrzeb galerii fotograficznej, gdzie często organizuje ciekawe pokazy.  Odwiedzić tu można również starodawną drewnianą bajnie (łaźnie), z której można skorzystać. 

Czytaj dalej +

Budwieć

Budwieć to wieś sąsiadująca z Zelwą i malowniczo położona na meandrującą, graniczną rzeką Marychą. W okresie międzywojennym utworzono tu placówkę Korpusu Ochrony Pogranicza, a 24 września 1939 roku przedzierały się tędy przed natarciem Armii Czerwonej na stronę litewską resztki szóstej kompanii baonu KOP „Sejny”.

Czytaj dalej +